Vedtak V2026-4 – Telenor Norge AS – Tipo AS – konkurranseloven § 16 – inngrep mot foretakssammenslutning – vilkår

Bestemmelse ikon Bestemmelse: krrl § 16 jf. § 20

Dokumentdato ikon Dokumentdato: 08.06.2026

Konkurransetilsynet har vedtatt å tillate Telenor Norge AS sitt oppkjøp av GlobalConnects privatkundevirksomhet («Tipo AS») på vilkår.

Konkurransetilsynet har kommet til at foretakssammenslutningen i betydelig grad vil hindre effektiv konkurranse i markedet for salg av bredbåndstjenester til privatkunder i Norge.

For å imøtekomme Konkurransetilsynets bekymringer har Telenor fremsatt tilbud om avhjelpende tiltak. Tiltakene omfatter blant annet at selskapene forplikter seg til å selge overlappende infrastruktur med tilhørende kunder i områder der selskapene i dag begge har eget fibernett. Konkurransetilsynets godkjennelse av oppkjøpet krever også at GlobalConnect sitt nett blir åpnet for konkurrerende fiberleverandører. I tillegg må kundene til GlobalConnect, i områder der selskapet leverer bredbånd gjennom Telenor sitt fibernett, selges til en konkurrerende aktør.

Telenor sitt oppkjøp av Tipo AS kan ikke gjennomføres for Konkurransetilsynet har godkjent kjøper og signerte salgsavtaler.