Konkurransetilsynet avslutter sak – Vy kan overta Flytoget

Tilsynet har kommet frem til at det ikke er grunnlag for å forby sammenslåingen.  

Konkurransetilsynet har vært bekymret for at sammenslåingen av Vy og Flytoget i betydelig grad ville hindre effektiv konkurranse. Selskapene ble i slutten av desember varslet om at tilsynet vurderte å forby foretakssammenslutningen.

Vy og Flytoget tilbyr persontransport med tog mellom Drammen og Oslo lufthavn. Flytogets konsesjonsavtale går ut i januar 2028, og strekningen Flytoget i dag trafikkerer vil bli en del av det samlede togtilbudet på Østlandet, som opereres av Vy.

Konkurransetilsynet har vurdert flere forhold, blant annet virkningene på konkurransen innen togtransport på strekningen Drammen til Oslo lufthavn, samt i anbudsmarkedet.

– Ettersom Vy og Flytoget er de eneste selskapene som tilbyr persontransport med tog mellom Drammen og Oslo lufthavn, har det vært nødvendig å gjøre en nærmere vurdering av sammenslåingen, sier prosjektleder Fredrik Sortland i Konkurransetilsynet.

I behandlingen av saken har tilsynet hentet inn omfattende og detaljert informasjon fra partene og fra aktører som forvalter den norske jernbanesektoren. I vurderingen av sammenslåingens virkninger har tilsynet blant annet vektlagt at deler av selskapenes togtilbud er regulert i avtalene med Jernbanedirektoratet, deriblant antall avganger, ruteplan og av- og påstigningsstasjoner.

–  Dette bidrar til å begrense selskapenes muligheter til å gjøre endringer i tilbudet etter en sammenslåing, forklarer Sortland.

– Etter en helhetsvurdering av saken har vi kommet til det ikke er tilstrekkelige holdepunkter for at sammenslåingen i betydelig grad hindrer effektiv konkurranse, og at det derfor ikke er grunnlag for å gripe inn, sier fungerende avdelingsdirektør Vegard Aandal-Nilsen.

Her kan du lese avgjørelsen til Konkurransetilsynet (lenke).

Konkurransetilsynets saksbehandling

– Melding mottatt 19. november 2024. 

– Konkurransetilsynet varsler om behov for å se mer på oppkjøpet 20. desember 2024 (lovpålagt 25-dagersvarsel).

– Konkurransetilsynet avslutter saksbehandlingen 12. februar 2025 og sammenslåingen kan gjennomføres.

 

47557
Portrettfoto av Fredrik Sortland Bjørnestad
Fredrik Sortland, økonom i Konkurransetilsynet.
33182
Portrettbilde av Vegard Aandal-Nilsen i Konkurransetilsynet.
Fungerende avdelingsdirektør Vegard Aandal-Nilsen i Konkurransetilsynet.

Pressetelefon: 47 66 77 77