Konkurransetilsynets forbud opprettholdes: Norva24 Vest får ikke kjøpe Vitek Miljø

Konkurranseklagenemnda har gitt Konkurransetilsynet medhold i vedtaket om å forby Norva24 Vest sitt oppkjøp av Vitek Miljø.

Norva24 Vest er en del av et større konsern som har om lag 20 avdelinger i Norge, hovedsakelig lokalisert på Østlandet, Sørlandet og Vestlandet. Vitek Miljø er lokalisert i Bergen. Selskapene tilbyr tømme- og spyletjenester til ulike kundesegmenter.

I september i fjor forbød Konkurransetilsynet Norva24 Vest sitt oppkjøp av Vitek Miljø. Norva24 Vest klaget tilsynets vedtak inn for Konkurranseklagenemnda, som nå opprettholder Konkurransetilsynets vedtak om at Norva ikke kan kjøpe Vitek.

– Vi er fornøyd med vedtaket fra Konkurranseklagenemnda. Sunn konkurranse i dette markedet er viktig, fordi det sikrer lavere priser og høyere kvalitet på tømme- og spyletjenester for både private, offentlige og bedriftskunder. Nemndas vedtak stadfester tilsynets oppfatning om at oppkjøpet fjerner konkurransepresset mellom to nære konkurrenter, sier sjeføkonom Hans-Petter H. Hanson.

Konkurranseklagenemndas pressemelding om saken finner du her. 

Konkurransetilsynets saksbehandling

– Melding mottatt 2. mai 2024.

– Konkurransetilsynet varsler om behov for å se nærmere på oppkjøpet 11. juni 2024 (lovpålagt 25-dagers varsel).

– Konkurransetilsynet varsler om at inngrep kan bli aktuelt 13. august 2024 (lovpålagt 70– dagers varsel).

– Konkurransetilsynets vedtak i saken 24. september 2024.

– Klage mottatt 15. oktober 2024.

– Konkurranseklagenemnda gir medhold til tilsynets vedtak 31. januar 2025.

41616
Portrettbilde av Hans-Petter Håvås Hanson
Hans-Petter Håvås Hanson, sjeføkonom i Konkurransetilsynet.

Pressetelefon: 47 66 77 77