Konkurransetilsynet si kartlegging av daglegvarekjedene sine marknadsdelar viser at daglegvaremarknaden framleis er svært konsentrert.
Resultatet av kartlegginga av daglegvareaktørane sine marknadsdelar er ein del av Konkurransetilsynets Daglegvarerapport for 2024 som vert offentleggjort i dag. Kartlegginga viser at Rema har hatt den største auken i marknadsdelar dei siste fem åra, medan NorgesGruppen har opplevd den største reduksjonen. Fordelingsvis har Norgesgruppen 43,5 prosent, Coop 29,2 prosent, Rema 23,9 prosent, og Bunnpris 3,3 prosent.
Lågprissegmentet dominerer marknaden, med Kiwi som den største lågpriskjeda etter å ha passert Rema i 2023. Extra har hatt den største veksten blant lågpriskjedene, delvis på grunn av omprofileringa av Prix-butikkar til Extra-butikkar.
Store regionale forskjellar
Undersøkinga viser store regionale forskjellar. NorgesGruppen er den største nasjonale aktøren, men har lågare marknadsdelar i Midt- og Nord-Noreg, der Coop står sterkare. I dei 50 minst folkerike kommunane i Noreg har Coop nesten halvparten av omsetninga, medan Rema har minst.
Positiv utvikling i lågprissegmentet
Lågpriskonsepta til Coop, NorgesGruppen og Rema har alle hatt ei positiv utvikling, med ein samla auke i omsetningsdelen på 4,8 prosentpoeng. Denne veksten har gått på kostnad av både breisortiments- og nærbutikkar.
I kartlegginga har Konkurransetilsynet fokusert på den tradisjonelle daglegvarehandelen med fysisk sal frå butikk, i motsetning til NielsenIQ som i år inkluderer netthandel. Kartlegginga inneheld detaljar om årleg omsetning, marknadsdelar, regionale avvik, og segmentfordeling for perioden 2020-2024.
Daglegvarerapporten samanfattar også dei viktigaste sakene Konkurransetilsynet har jobba med innan daglegvaremarknaden gjennom året 2024.
Les daglegvarerapporten 2024 her.
Pressetelefon: 47 66 77 77